Try another version of this question
Suppose that the price of oranges is $3 per unit and the price of envelopes is $13 per unit. In addition, suppose that your income is $800.
If you spend all your money on oranges, how many oranges can you buy?
If your answer is not a whole number it should include two digits after the decimal point.
` 266.66666666667`
Recall that if your income is I dollars and the price of an item is P dollars, you can buy I/P units of that item.
Suppose that the price of avocados is $1 per unit and the price of scissors is $13 per unit. In addition, suppose that your income is $800.
If you spend all your money on scissors, how many scissors can you buy?
If your answer is not a whole number it should include two digits after the decimal point.
61.538461538462
Recall that if your income is I dollars and the price of an item is P dollars, you can buy I/P units of that item.
Box 1: Enter your answer as an integer or decimal number. Examples: 3, -4, 5.5172
Enter DNE for Does Not Exist, oo for Infinity
Box 2: Enter your answer as a number (like 5, -3, 2.2172) or as a calculation (like 5/3, 2^3, 5+4)
Enter DNE for Does Not Exist, oo for Infinity