Try another version of this question Everywhere Deliver Service paid $125,000 for a group purchase of land, building, and equipment. At the time of the acquisition, the land had a market value of $72,000, the building $43,000 and the equipment $25,000. Journalize the lump-sum purchase of the three assets for a total cost of $125,000, the amount for which the business signed a note payable. Note: When inputting a percentage value, do not include the % symbol, and round your percent answer to two decimal places (e.g.,50.346% would be 50.35). Use the rounded values for calculations throughout the assessment. Asset Market Value Percentage of Total Value X Total Purchase Price = Assigned Cost of Each Asset Land / = X = Building / = X = Equipment / = X = Total Date Description Debit Credit Asset Market Value Percentage of Total Value X Total Purchase Price = Assigned Cost of Each Asset Land 72000 72000 / 140000 = 51.43 X 125000 = 64285.714285714 Building 43000 43000 / 140000 = 30.71 X 125000 = 38392.857142857 Equipment 25000 25000 / 140000 = 17.86 X 125000 = 22321.428571429 Total 140000 125000 Date Description Debit Credit Land 64,285.71 Building 38,392.86 Equipment 22,321.43 Notes Payable 125,000.00