Enable text based alternatives for graph display and drawing entry

Try another version of these questions

Suppose that the price of avocados is $3 per unit and the price of envelopes is $13 per unit. In addition, suppose that your income is $500.

If you spend all your money on avocados, how many avocados can you buy?

If your answer is not a whole number it should include two digits after the decimal point.

 

Hint


Suppose that the price of apples is $1 per unit and the price of envelopes is $10 per unit. In addition, suppose that your income is $800.

If you spend all your money on envelopes, how many envelopes can you buy?

If your answer is not a whole number it should include two digits after the decimal point.

 

 

Hint




↑
X
MathQuill
   x  x  √  n√  |   | (   ) π ∞ DNE
   x  √  (   ) π ∞ DNE
( ) ( ] [ ) [ ] —∞ ∞ ∪ DNE
< > ≤ ≥ or All Real Numbers DNE
log logn ln n√  | | e 
sin cos tan arcsin arccos arctan ⟨ ⟩
[more..]