Enable text based alternatives for graph display and drawing entry

Try another version of these questions

Suppose that the price of Textbooks is $2. In addition, suppose that the firm's total costs are $48 and that the firm currently sells 100 Textbooks.

Given this information, what is this firm's total revenue?

 

Hint


Suppose that the price of Apples is $1. In addition, suppose that the firm's total costs are $18 and that the firm currently sells 70 Apples.

Given this information, what is this firm's profits?

 

Hint




The table below shows data for the production of Avocados for an individual firm operating in a perfectly competitive market.

Quantity of AvocadosTotal RevenueTotal Costs
0030
106050
2012062
3018071
4024080
5030089
60360100
70420130
80480200

Given this data, what is the per unit price of Avocados?

 

Hint


The table below shows data for the production of oranges for an individual firm operating in a perfectly competitive market.

Quantity of orangesTotal RevenueTotal Costs
0010
104030
208040
3012060
4016090
50200130
60240180
70280240
80320310

Given this data, what are this firm's profits if it chooses to produce 80 oranges?

 

 

Hint


The table below shows data for the production of avocados for an individual firm operating in a perfectly competitive market.

Quantity of avocadosTotal RevenueTotal Costs
0010
104030
208040
3012060
4016090
50200130
60240180
70280240
80320310

Given this data, complete the table:

 Quantity of avocados  Profit
0
10
20
30
40
50
60
70
80


At what quantity does this firm maximize its profit?

NOTE: If there are two quantities with the same level of profits, pick the larger of the two quantities!



Hint


↑
X
MathQuill
   x  x  √  n√  |   | (   ) π ∞ DNE
   x  √  (   ) π ∞ DNE
( ) ( ] [ ) [ ] —∞ ∞ ∪ DNE
< > ≤ ≥ or All Real Numbers DNE
log logn ln n√  | | e 
sin cos tan arcsin arccos arctan ⟨ ⟩
[more..]